Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co o nás napsali a natočili:

Dům sběratelky z Opavska zdobí asi 350 porcelánových panenek

V rodinném domě Bianky Klapuchové z Dobroslavic na Opavsku by se každá malá holčička cítila jako v ráji. Sběratelka porcelánových panenek se může pyšnit sbírkou čítající zhruba 350 kousků od několikacentimetrových až po zhruba metr vysoké. Na panenky také šije oblečení. Její specialitou jsou kroje, které podle předlohy sama propracovává do nejmenšího detailu.

vydáno: 27.02.2010, 11:21 | aktualizace: 27.02.2010 11:55

Dobroslavice (Opavsko) - V rodinném domě Bianky Klapuchové z Dobroslavic na Opavsku by se každá malá holčička cítila jako v ráji. S nadsázkou se dá říct, že kam oko dohlédne, tam vidí panenku. Sběratelka porcelánových panenek se může pyšnit sbírkou čítající zhruba 350 kousků od těch několikacentimetrových až po zhruba metr vysoké. Klapuchová přitom původně žádnou sběratelkou být nechtěla. Koníčku, který před osmi lety převzala po své mamince, ale nakonec propadla tak, že právě nyní spolu s manželem budují panenkám na zahradě i speciální obydlí.

"Porcelánové panenky jsem vůbec sbírat nechtěla. Dovedla mě k tomu moje maminka, které se to vždycky líbilo a kupovala si sem tam nějakou menší panenku. Když jich měla asi 80, onemocněla a začala uvažovat, co s tím," vzpomíná na své sběratelské začátky Klapuchová, která mamince přislíbila, že se o její sbírku postará.

Panenky ji ale tak chytly za srdce, že kolekci začala postupně rozšiřovat. Dnes v ní má princezny, jeptišku nebo třeba indiány. Na panenky navíc začala šít oblečení a její specialitou jsou kroje, které podle předlohy sama propracovává do nejmenšího detailu.

Video: Dům sběratelky z Opavska zdobí asi 350 porcelánových panenek
27.02.2010, 09:25, zdroj: ČTK

"Sedím a šiju kroje a mám obrovskou radost, když se mi to povede. V krojích vidím práci lidí, to jak kdysi žili, a obdivuju jejich trpělivost a to, co dokázali udělat," vysvětlila Klapuchová.

Obdiv jistě zaslouží i sama sběratelka, jež hodiny tráví nad svou osvětlenou lupou a podle předloh šije, vyšívá nebo třeba vykládá perličkami kroje, které však na panenky tvoří v podstatně menším měřítku. Při své práci je zcela precizní a nevynechává ani detaily, které jsou mnohdy schovány pod šátkem nebo množstvím spodnic.

"Teď konkrétně dělám plzeňský kroj a od Vánoc denně sedím večer minimálně dvě tři hodiny s lupou a vyšívám," dodala sběratelka. Podle krojů vybírá i tváře panenek tak, aby se k nim co nejlépe hodily.

Kupuje převážně panenky, které nejsou vyráběny sériově, ale je jich pouze omezený počet. Vede si také seznam panenek, v němž nechybí jejich fotka se jménem a velikostí. S úsměvem však přiznává, že vzpomenout si na všechna jména už by nedokázala. "Kdyby ale někdo umístil panenku někam jinam, tak bych to poznala," uvedla sběratelka, která už své panenky i několikrát vystavovala.

"Jsem hrozně spokojená, že jsem dodržela slib daný mamince. Panenky bych dnes už nedala," uzavřela Klapuchová. Věří, že v rodinné tradici bude jedou pokračovat její šestiletá vnučka, která od mala ví, že tyhle panenky nejsou na hraní.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

A v pořadu  SAMA DOMA byly jak panenky, tak pěkné povídání.


 www.ceskatelevize.cz/ivysilani/410236100171005-sama-doma/

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

 TV-POLAR napsala a natočila toto:

 

Království porcelánových panenek najdete v Dobroslavicích

 

 

 

18.4.2010 | Opavsko Ostatní | Eva Panošová

Teď Vás zavedeme do království porcelánových panenek, které se nachází v Dobroslavicích na Opavsku, a vládne mu paní Bianka Klapuchová. Vášnivá sběratelka, která panenky nejen sbírá, ale také je obléká do vlastnoručně ušitých a nazdobených šatů.

Bianka Klapuchová je v Dobroslavicích populární. Svých 360 panenek totiž neschovává jen doma. Pořádá i výstavy, a to se lidem líbí.

Anketa, obyvatelky Dobroslavic: 1. "Mně se ta sbírka strašně moc líbí." 2. "Měla i výstavu, byla výstava v Dobroslavicích." 3. "Měli jsme ji tady v kulturním domě a dělá radost všem."

Sbírku založila před třiceti lety maminka paní Bianky. Dnes žije ale v Německu a panenky přenechala dceři. Udělala dobře. Pod rukama Bianky vznikají hotové poklady.

Bianka Klapuchová, sběratelka: "Třeba ten kroj, který držím, je plzeňský. No a dobré tři měsíce jsem denodenně na tom opravdu 2 hodiny minimálně na tom strávila, vyšívala to pod hodinářskou lupou."

Pochopení rodiny sběratelka má. Velkou oporou je manžel, který se skromně před kamerou schoval, naštěstí zeť a vnučka se s námi bavili ochotně.

Radek Exner, zeť: "Já si myslím, že jsem se oženil dobře, a tchýně mi do ničeho nemluví, protože po večerech vyšívá."

Eliana Exnerová, vnučka: "Já Vám teď ukážu, která panenka se mi tu nejvíc líbí. Ta má hezký obličej a sedí."

Se sbírkou má paní Bianka velké plány. Chce ji zpřístupnit veřejnosti přímo u sebe doma. Jedna věc ji ale trochu mrzí. Zatím nemá nástupkyni.

Simona Exnerová, dcera: "Je to krásné, je to úžasné, ale tenhle koníček mi vůbec nic neříká. Já doufám, že se zapojí moje dcera teda."

Říci, která panenka je nejvzácnější nebo nejkrásnější, je nemožné. Z největší dálky sem dorazila kráska z Viržinie. Ale srdci Bianky nejbližší je asi baletka - dárek od maminky.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář